Kontakt:
608-730-600
taishi@vp.pl
ZASADY ZACHOWANIA SIĘ W SALI ĆWICZEŃ
Kontakt: 608-730-600  lub  taishi@vp.pl
Strona główna

KARATE W OSTROWCU ŚW.

 

Etykieta Dojo (zasady zachowania się w sali ćwiczeń):

1. Kiedy wchodzisz do Dojo lub je opuszczasz, stań w wejściu, przodem do sali, wykonaj ukłon w pozycji na baczność. Jest to wyraz szacunku dla Dojo i osób znajdujących się w nim, są zewnętrzną oznaką dyscypliny, kultury osobistej i wzajemnego poszanowania.

2. Nie jedz, nie pij, nie pal, nie żuj gumy w Dojo.

3. Szybko i sprawnie wykonuj polecenia instruktora. Nie spaceruj po Dojo.

4. Nie praktykuj KUMITE bez polecenia instruktora.

5. Pod żadnym pozorem nie wychodź z szeregu bez zapytania instruktora o pozwolenie. Jeśli musisz opuścić swoje miejsce, nie przechodź między instruktorem a ćwiczącymi. Przejdź na bok za szeregiem, w którym stałeś, a stamtąd poruszaj się dalej.

7. W Dojo do instruktora i starszych stopniem zwracaj się używając należnego im tytułu (SEMPAI, SENSEI, RENSHI).

8. Poważnie podchodź do treningu. Nie śmiej się, nie chichotaj, nie rozmawiaj ani nie powoduj niepotrzebnych przerw w czasie treningu

9. Wszystkie polecenia instruktora powinny być wykonywane bez zbędnych pytań. Twój instruktor nie poprosi Cię o wykonanie czegokolwiek, czego sam nie wykonywałby wcześniej. Jeżeli nie jesteś w stanie poprawnie wykonać jakiegoś polecenia, wykonaj je najlepiej, jak potrafisz.

10. Paznokcie muszą być czyste i krótko obcięte.

11. Podczas przerwy nie siadaj na krześle, nie opieraj się o ściany ani się nie kładź. Lepiej coś poćwicz zamiast tracić czas.

12. Wszyscy ćwiczący są odpowiedzialni za czystość, porządek i bezpieczeństwo w Dojo.

13. Twoja keigo-gi  musi być zawsze schludna i czysta.

14. Nie noś biżuterii ani zegarka podczas treningu.

15. Wchodząc do Dojo zdejmuj buty.

16. Jeśli nie masz jeszcze keiko-gi, przynoś do ćwiczeń inny strój. Zawsze przebieraj się przed i po treningu, byś nie wracał do domu w tym, w czym ćwiczysz.

17. Rodzice mogą oglądać zajęcia w każdy pierwszy tydzień miesiąca – uzasadnienie patrz dalej.

18 Na zajęcia można przynosić picie; unikać należy jednak napojów z napisem „Power” lub innych mających zwiększać siłę lub pobudzać (w rzeczywistości są zazwyczaj moczopędne i w dłuższym okresie czasu działają odwrotnie).

19. Ćwiczący i ich opiekunowie przychodzący na zajęcia mogą korzystać wyłącznie z wynajętych  pomieszczeń. Niedopuszczalne jest chodzenie po całym obiekcie szkoły. Informacje szczegółowe o tym, z których pomieszczeń można korzystać, udziela na bieżąco instruktor.

Oglądanie zajęć

Oglądanie zajęć należy rozpatrywać w trzech aspektach:

1.     Oglądanie zajęć przez osoby chcące zapisać się do sekcji.

2.     Oglądanie zajęć przez rodziców.

3.     Oglądanie zajęć przez osoby trenujące.

Ad. 1 Osoby chcące zapisać się na zajęcia często proszą o możliwość oglądania zajęć. Jest to oczywiście możliwe, ale my zamiast tego proponujemy uczestnictwo w treningach na próbę, Dzięki temu osoba chcąca się zapisać może nie tylko obejrzeć, ale i przeżyć trening.

Ad. 2 Oglądanie zajęć przez rodziców. Jest to temat, na który znów trzeba spojrzeć z kilku aspektów. Rodzice zapisując dzieci na treningi karate są zainteresowani tym, co dzieci ćwiczą. Jest to rzecz normalna i rodzice mają do tego prawo. Z drugiej jednak strony zajęcia karate mają uczyć samodzielności, a to oznacza, że obecność rodziców nie jest wskazana. Są rodzice, którzy przyprowadzają dzieci na zajęcia i dużo wysiłku wkładają w to, by ich pociechy zostawały same bez płaczu. Takim dzieciom trudno potem wytłumaczyć, dlaczego ich mamy chcą ich na treningu zostawić (czyli nauczyć samodzielności) a inni rodzice siedzą na treningu. Dzieci uczestniczące w zajęciach również w różny sposób reagują na to, jak rodzice innych osób się na nich patrzą. Rodzic ma dobre intencje np. obserwując jak ćwiczą inni i porównując to z tym, co robi ich dziecko. Jednak dzieci nie muszą i zazwyczaj tego nie rozumieją i nie lubią, jak ktoś ich obserwuje.

I wreszcie pozostaje dziecko, którego rodzic siedzi na treningu. Takie dziecko stara się ćwiczyć najlepiej jak potrafi, ale gdy instruktor podchodzi, by go poprawić, dziecko miast myśleć o technice, patrzy na mamę, co ona powie. W rezultacie, chcąc wypaść dobrze w oczach rodzica, zaczyna robić technikę jak najszybciej i jak najmocniej, a tym samym jeszcze gorzej, niż przed wytłumaczeniem jej przez instruktora.

Jest tu więc jawny konflikt interesów rodzica, który słusznie chce obejrzeć trening, jego dziecka, które ćwiczy pod presją, i dzieci jako ogółu, które wcale nie lubią jak ktoś się „na nie gapi”.

Dlatego proponujemy, by rodzice, których dzieci nie płaczą, zostawiali je na zajęciach same, a oglądanie zajęć ograniczyli do minimum, co jakiś czas. Takie oglądanie „raz na jakiś czas” daje także ten plus, że rodzic widzi różnicę w ćwiczeniach i postępy,  jakie robi jego dziecko.

Ad. 3 Osoby trenujące w sekcji mogą oglądać zajęcia, zwłaszcza wtedy, gdy nie mogą uczestniczyć aktywnie w treningach. Oglądanie zajęć przez osoby trenujące ma dla nich duże znaczenie, bowiem mogą obejrzeć trening z „drugiej strony”. Dla osób znających choć trochę technikę karate oglądanie zajęć ma duże znaczenie poglądowe, mogą bowiem porównywać techniki wykonywane przez różne osoby i porównywać je z tym, co robią sami i co pokazuje instruktor.

Niektóre zagadnienia higieniczne

1.     Przebieraj się zawsze przed i po treningu.

2.     Zawsze po treningu się umyj, przynajmniej ręce, twarz i nogi.

3.     Jeśli chcesz wziąć kąpiel, nie kąp się wcześniej, niż pół godziny po treningu.

4.     Po treningu nie kąp się w zbyt gorącej, ani w zbyt zimnej wodzie.

5.     Najlepszy byłby prysznic, tak by zmoczyć ciało, namydlić je i spłukać.

Stroje do ćwiczeń

            Każdy, kto poważnie myśli o treningu, powinien także zaopatrzyć się docelowo w strój do ćwiczeń.

Obowiązujące są stroje  Tsunami,  wykonane wg. odpowiedniego stroju oraz mające odpowiednie hafty. Strój można też ewentualnie odkupić od kogoś, kto kiedyś ćwiczył w naszym klubie.

Należy pamiętać, że każda organizacja karate ma inne stroje, różniące się czasem bardzo, a czasem tylko niuansami, ale są one różne.

W naszym klubie obowiązują stroje według Polskiej Federacji Karate-do Tsunami z siedzibą w Bydgoszczy.

Wszyscy w sekcji muszą mieć takie same stroje, podobnie, jak drużyna piłkarska czy też wojsko posiada takie same stroje.

Podkreślam: Nie można nosić strojów z innych stylów, gdyż w obrębie karate każdy styl ma własne stroje, wykonane według odmiennych zasad.

                Stroje, które oferujemy, są dość wytrzymałe i przy odpowiedniej dbałości o nie mogą wytrzymać wiele lat ćwiczeń.

                Niekiedy są odstępstwa od tej zasady, np. gdy na zajęcia przychodzi ktoś, kto trenował lub trenuje inny styl, wówczas, uznając szacunek, jaki włożył w dotychczasową pracę, pozwala się mu trenować ze stylu, z jakiego przyszedł. Jednakże nawet w takim przypadku, gdy ta osoba chce zdawać egzaminy, musi mieć stroje federacyjne.

WZROST [cm]

CENA  [zł][1]

Cena pasów -  35 zł.

Stroje są zamawiane przez klub w określonych przedziałach czasowych i określonych terminach. Można oczywiście zamówić strój w każdej chwili, ale w przypadku zamówień indywidualnych do ceny stroju należy doliczyć koszty pakowania i wysyłki.

W naszym klubie mamy taki zwyczaj, że po zdanym egzaminie możemy wymieniać pasy na inne kolory bezpłatnie, dzięki czemu ćwiczący może zaoszczędzić i nie kupować pasów.

Pasjonaci, którzy chcą zachować swoje pasy na pamiątkę, mogą oczywiście bez żadnych przeszkód zakupić nowe pasy po każdym egzaminie.

do 130

100

135

100

140

105

145

110

152

115

158

120

164

125

170

130

176

135

182

140

188

145

192

150



[1] Ceny strojów są z roku 2013 i mogą ulec zmianie. Na bieżąco aktualne ceny podawane są w biuletynach.

 

Zaprzyjaźnione  lub/i polecane strony:
1. Polska Federacja karate do Tsunami.
2. Ostrowiecki Klub Karate
3.
Biblioteka Narodowa
4.
Facebook Klub Karate w Ostrowcu
5.
Facebook Karate Tsunami
6. Karate Bydgoszcz
7.
Karate Ostrowiec you tube
8.
MOSiR Ostrowiec
9.

Jak zostać instruktorem ?

Kurs instruktora survivalu

Kursy instruktorskie stacjonarne i online


10. Karate Tsunami Konin

1. http://www.karateostrowiec.pl/
2. http://www.karatewostrowcu.pl/

Jesteśmy  też w Googlach

05-11-17

     
     

Strona główna

Ostatnia aktualizacja tej witryny:05-11-17