KARATE OSTROWIEC
Kontakt:
608-730-600
taishi@vp.pl
KARATE - DO TSUNAMI

KARATE
  strona główna
Kontakt: 608-730-600  lub  taishi@vp.pl
Strona główna
Karate tsunami
Tsunami

KARATE W OSTROWCU ŚW.

Karate-do tsunami to sztuka walki powstała na przełomie lat 70 - tych i 80 - tych XX- go wieku w Polsce. Karate-do tsunami nie jest systemem skostniałym i od początku do tego momentu rozwija się i zmienia. Ma to pozytywne i negatywne cechy.

Początkowo karate-do tsunami powstał jako jeden ze stylów karate. Podobno inicjatorem powstania nowego stylu był Ryszard Murat. Jak było naprawdę, nie wiadomo, ja słyszałem kilka teorii na ten temat, także taką że stworzyły ten system służby specjalne. System się zmieniał. Początkowo był style sportowym, różnił się nazwą i większym podejściem do doskonalenia się intelektualnego.

Po kilku latach system się zmienił, odrzucono rywalizację sportową, wracając do oryginalnych założeń karate, kiedy uczono sztuki walki pod kątem stosowania jej w walce realnej a nie na zawodach sportowych. Jest to niezwykle ważne założenie. Nauka walki pod kątem zawodów sportowych powoduje bowiem wyuczenie nawyków, które są nieprzydatne w walce realnej. W niektórych sportach w ogóle nie naucza sie obrony, bo ta nie jest punktowana na zawodach. Ponadto style mają określone ograniczenia, jedne nauczają walki w zwarciu, inne w dystansie, jedne preferują techniki nożne, inne ręczne. Są style, które preferują walkę w zwarciu i takie, które preferują walkę w Praterze, w krótkim lub długim dystansie. Tymczasem w walce mogą nam się mogą nam się przydarzyć różne takie sytuacje, dlatego ucząc się sztuki walki powinniśmy być przygotowani na różne ewentualności. Do tego właśnie przygotowuje karate tsunami, które nie ma żadnych  z wyżej wymienionych ograniczeń.

Dodatkowo bym co odróżniało tsunami od innych stylów były wymagania egzaminacyjne i program szkolenia. W tsunami po każdym treningu prowadzono zajęcia teoretyczne, które trały zazwyczaj kilka minut od pół godziny, w zależności od tematu. Nadto w wymaganiach egzaminacyjnych były zagadnienia z zakresu różnych dziedzin nauki: psychologii, pedagogiki, socjologii, filozofii itp. W ten sposób tsunami nawiązało do dawnych szkół klasztornych, dążąc do tego, by ćwiczący tsunami doskonalili się też umysłowo.

Takie podejście spowodowało, żę tsunami nazywano intelektualnym karate.

Obecnie w klubie karate w Ostrowcu Św. naucza się takiego właśnie tsunami.

strona główna

04-02-17

    . Polska Federacja karate do Tsunami.
2.
Ostrowiecki Klub Karate
3.
Biblioteka Narodowa
4.
Facebook Klub Karate w Ostrowcu
5.
Facebook Karate Tsunami
6. Karate Bydgoszcz
7.
Karate Ostrowiec you tube
8.
MOSiR Ostrowiec
9.
Zespół muzyczny Komfort

10. Karate Tsunami Konin
Jesteśmy  też w Googlach
     

Strona główna | Karate tsunami | Tsunami

Ostatnia aktualizacja tej witryny:04-02-17