KARATE OSTROWIEC
Kontakt:
608-730-600
taishi@vp.pl
KARATE OSTROWIEC
 
TSUNAMI W POLSCE
   
Kontakt: 608-730-600  lub  taishi@vp.pl
Strona główna

KARATE W OSTROWCU ŚW.

Tsunami, choć odwołuje się poniekąd do tradycji dalekowschodniej, jest systemem walki na wskroś powstałym w Polsce. Ćwicząc tsunami czy jakąkolwiek inną sztukę walki dowolnego pochodzenia trzeba definitywnie pamiętać o tym, że w Europie, a szczególnie w Polsce w przeszłości istniały różne sztuki walki, zarówno przy użyciu broni, jak i bez niej.

Niestety, te systemy zostały potem zlikwidowane, a w ich miejsce wymyślono - głównie w Anglii - różne inne sporty, jak grę w piłkę itp., które choć znane były już wcześniej, nie były sportami systemowymi.

Apogeum rozwoju tsunami przypada na lata  90- ,te XX - go wieku, kiedy to tsunami miało zarejestrowanych w Polsce ponad 80 klubów. Było tym samym jednym z dwóch lub trzech najbardziej rozwiniętych stylów walk w Polsce (pozostałe dwa go kyokushin i shotokan). Według mojej oceny było jednym z dwóch najbardziej rozwiniętych stylów. Shotokan zajmował prawdopodobnie trzecie miejsce. Dziś trudno jest to ocenić, bo brak konkretnych i rzetelnych danych, by to jednoznacznie stwierdzić.

Pod koniec poprzedniego wieku władze federacji wprowadziły w tsunami rywalizację sportową, co doprowadziło do rozbicia ruchu tsunami i jego podziału. Wielu instruktorów odeszło wtedy z tsunami.

W naszym klubie nauczamy tradycyjnej, nie sportowej formy tsunami. Deklarujemy możliwość współpracy ze wszystkimi organizacjami, które zajmują się rozwojem tsunami, ale sportu wyczynowego w karate nie rozwijamy.

 

29-08-16

    . Polska Federacja karate do Tsunami.
2.
Ostrowiecki Klub Karate
3.
Biblioteka Narodowa
4.
Facebook Klub Karate w Ostrowcu
5.
Facebook Karate Tsunami
6. Karate Bydgoszcz
7.
Karate Ostrowiec you tube
8.
MOSiR Ostrowiec
9.
Zespół muzyczny Komfort

10. Karate Tsunami Konin
     

Strona główna

Ostatnia aktualizacja tej witryny:02-08-16